Činnost zastupitelů KSČM v městském zastupitelstvu

KSČM a městské zastupitelstvo

V městském zastupitelstvu získala KSČM na období 2006 - 2010 čtyři místa. Funkci zastupitele vykonávají RNDr. Ladislav Peška, ing. Jiří Klas, pan František Moulis a ing. Luboš Šmehlík (nezávislý). Ing. Klas je předsedou Finančního výboru.

Ve Slaném již 16. rokem na radnici vládne ODS v koalici s dalšími pravicovými stranami a subjekty. Dvanáctým rokem pak post starosty města zastává RNDr. Ivo Rubík (předseda místního sdružení ODS ve Slaném). V komunálních volbách v roce 2006 získala ODS v městském zastupitelstvu 13 z celkového početu 27 mandátů. Pravicová koalice má celkem k dispozici 19 mandátů zastupitelů, opozice tvořená zástupci KSČM a ČSSD pouze 8 mandátů. Městská rada je tvořena pouze zástupci pravicových stran. Tato výrazná převaha pravice ve vedení města předurčovala a předurčuje řadu přijímaných opatření na úrovni řízení, trendy rozvoje města i vztah města k občanovi.
KSČM vystupuje v městském zastupitelstvu jako opoziční strana. Její zástupci předkládají řadu návrhů, které však jsou mnohdy pravicovou většinou odmítány ryze z politických důvodů. Určitý neúplný výčet těchto návrhů naleznete na těchto stránkách.

dětské hřiště Pochopitelně, je řada pragmatických témat, které byly podporovány napříč politickým spektrem stran zastoupených v městském zastupitelstvu. Například nutnost rekonstrukce některých inženýrských sítí ve specifických částech města (např. jedna z posledních akcí v lokalitě Kvíček), investice do slánské nemocnice nebo např. výstavbu dětského hřiště v lokalitě Za Benarem podpořila jak koalice, tak i opozice.
Zasádní rozdíly však panovaly především v otázce podpory sportu, bydlení, v plánování investičních akcí či v práci s městským rozpočetm a finančními rezervami města.

Nájemné v městských bytech
Nesouhlasili jsme s výrazným zvyšováním nájmu v městských bytech v letech 2008-2009. Již stávající výše nájemného pokrývá veškeré náklady na údržbu městského bytového fondu a navíc do městského rozpočtu přináší cca 15 miliónů korun ročně. Vzhledem k tomu, že většinu městských bytů dnes obývá především starší generace našich občanů, nepokládáme neustálé zvyšování nájemného za sociálně únosné. Jsme přesvědčeni o tom, že městská rada v tomto případě více než zohledňuje požadavky a tlak na zvýšení nájmu ze strany soukromých majitelů bytů ve Slaném.

Parkovací dům
Nesouhlasíme s výstavbou parkovacího domu na stávajícím parkovišti u Grandu. Především pro jeho nákladnost (cca 80 milionů korun) a fakt, že tato stavba nemůže ani vyřešit, ani napomoci k řešení problémů s parkováním v centru města. Zpracovali jsme vlastní studii, která ukazuje slabá místa tohoto projektu a připravili i alternativní návrhy na řešení problémů s parkováním v centru města. Nejvíce zarážející je však ten fakt, že aniž by zastupitelstvo kdy o výstavbě parkovacího domu rozhodlo, vynaložilo město na přípravné práce již přes 2 miliony korun.

Mateřské školky
Již v červnu 2009 jsme podpořili návrh na rozšíření kapacity mateřských škol ve Slaném o dostavbu dalších 2 tříd. V březnu jsme pak iniciovali jednání Kontrolního výboru k procesu přijímání dětí do mateřských škol. Bohužel, ani za celý rok nedokázal městský úřad připravit výstavbu a financování potřebné dostavby. Je tedy zřejmé, že tento úkol bude muset být dokončen až v novém volebním období. Zdlouhavá příprava této akce ukazuje, jak na chaotické plánování investic ve vedení města, tak i na určitou manažerskou neschopnost odpovědných vedoucích funkcionářů města.

Podpora sportu
Dlouhodobě navrhujeme, aby město zvýšilo příspěvek na podporu činnosti sportovních oddílů a mládežnických organizací alespoň na úroveň 1% ročního rozpočtu města. Současný stav, kdy je na tuto přímou podporu činnosti sportovních oddílů vydáváno jen pouze 1,4 mil. korun, tedy méně než 0,5% z ročního rozpočtu, řadí Slaný na absolutní chvost v pořadí měst a jejich podpory sportu. S neúprosnou pravidelností však všechny naše návrhy na zvýšení této podpory byly pravicovou většinou zamítnuty. Podrobněji zde.

Bytová výstavba
Mnohokrát jsme protestovali proti zneužívání peněz vybraných od občanů v rámci privatizace bytového fondu ve Slaném, které byly shromážděny do tzv. Fondu bydlení. Fond bydlení byl založen primárně za účelem výstavby nových bytů ve Slaném. Bohužel, vedení města tento fond doslova rozebralo na řadu jiných akcí, aniž by za poslední volební období vytvořilo jediný nový městský byt na území Slaného. Na začátku tohoto volebního období bylo ve Fondu bydlení shromážděna částka téměř 400 milionů korun. Po čtyřech letech je stav tohoto fondu prakticky nulový. Kapitál, který jsme mohli efektivně investovat jak ve prospěch občanů, tak i ve prospěch města, byl doslova vyplýtván na řadu neproduktivních a zbytečných akcí, které s rozvojem bydlení ve Slaném neměly a nemají žádnou ani vzdálenou souvislost.
Při jednáních zastupitelstva jsme podpořili vznik Fondu na obnovu domů jako vhodnou aktivitu na podporu snahy občanů ve Slaném o zlepšení vzhledu jejich domů. Za tři roky trvání tohoto fondu bylo z městského rozpočtu i námi podpořeno několik desítek akcí za cca 11 milionů korun.

Teplo a teplá voda
Nesouhlasíme s tím, že se město zcela vzdalo kontroly nad tepelným hospodářstvím. Domníváme se, že tyto základní služby potřebné pro naprostou většinu obyvatel Slaného musí město důsledněji kontrolovat. Současná politka vedení města je taková, že jen odsouhlasuje to, co jim firma R.D.K. diktuje.